|
/ |
Zasady znakowania CE
Oznakowanie CE symbolizuje zgodno¶ć wyrobu z odpowiednimi wymaganiami Wspólnoty nałożonymi na producenta. Oznakowanie CE umieszczone na wyrobie oznacza, że wyrób jest zgodny z wymaganiami wszystkich dyrektyw Nowego Podej¶cia, ł±cznie z wymaganiami dotycz±cymi procedur oceny zgodno¶ci.
Więcej »
Oznakowanie CE symbolizuje zgodno¶ć ze wszystkimi wymaganiami nałożonymi na wytwórcę wyrobu poprzez dyrektywy wymagaj±ce takiego znakowania. Je¶li oznakowanie jest umieszczone na wyrobie, stanowi deklarację osoby fizycznej lub prawnej (nanosz±cej lub odpowiedzialnej za jego naniesienie), że wyrób jest zgodny ze wszystkimi maj±cymi do niego odniesienie wymaganiami oraz że został poddany wła¶ciwym procedurom oceny zgodno¶ci. Dlatego też państwa członkowskie nie mog± ograniczać dostępu do rynku i zezwalania na eksploatację wyrobom oznakowanym CE, je¶li nie można udowodnić, że wyrób nie spełnia postawionych mu warunków. Dyrektywy przewiduj±ce umieszczenie oznakowania CE wynikaj± w większo¶ci z zasad Nowego i Globalnego Podej¶cia, lecz fakt ten jest bez znaczenia dla stosowania oznakowania CE. W rzeczywisto¶ci, oznakowanie CE może być wprowadzone do ustawodawstwa Wspólnoty jako oficjalne oznakowanie zgodno¶ci, gdy:
Zasadniczo wszystkie dyrektywy Nowego Podej¶cia przewiduj± umieszczenie znakowania CE. W przypadkach uzasadnionych dyrektywa Nowego Podej¶cia może zast±pić oznakowanie CE innym typem znakowania (np. dyrektywy dotycz±ce wyposażenia morskiego nie wymagaj± znakowania symbolem CE).
Ponieważ wszystkie wyroby, do których odnosz± się dyrektywy Nowego Podej¶cia, s± oznakowane znakiem CE, oznakowanie to nie ma służyć celom komercyjnym. Oznakowanie CE nie może być też uważane za oznakowanie pochodzenia produkcji ani też nie oznacza ono, że dany wyrób powstał we Wspólnocie.
« Zwiń
Wyroby podlegaj±ce znakowaniu symbolem CE
Oznakowanie CE jest obowi±zkowe i musi być umieszczone zanim wyrób zostanie wprowadzony na rynek, chyba że konkretna dyrektywa stanowi inaczej.
Je¶li wyrób podlega kilku dyrektywom, z których każda wymaga umieszczenia oznakowania CE, oznakowanie to oznacza, że wyroby s± zgodne ze wszystkimi wymaganiami tych dyrektyw.
Wyrób nie może być oznakowany symbolem CE, je¶li nie jest objęty żadn± dyrektyw±, która wymaga jego umieszczenia.
Więcej »
Obowi±zek umieszczenia oznakowania CE rozci±ga się na wszystkie wyroby, które objęte s± dyrektywami przewiduj±cymi umieszczenie tego oznakowania i które maj± zostać wprowadzone na rynek Wspólnoty. Dlatego też oznakowanie CE musi być umieszczane:
na wszystkich nowych wyrobach, wytworzonych w państwach członkowskich lub krajach trzecich;
na wyrobach używanych importowanych z krajów trzecich;
na wyrobach istotnie zmodyfikowanych, a więc podlegaj±cych dyrektywom odnosz±cym się do nowych wyrobów.
Dyrektywy mog± wył±czyć umieszczenie oznakowania CE w przypadkach konkretnych wyrobów, nawet wówczas, gdy dyrektywa poza tym odnosi się do tego wyrobu. Zasadniczo wyroby takie korzystaj± z zasady swobodnego przepływu towarów, gdy:
doł±czono do nich deklarację zgodno¶ci (dotyczy elementów bezpieczeństwa, o których mowa jest w dyrektywie dotycz±cej maszyn, a także czę¶ciowo wykończonych jachtów do których odnosi się dyrektywa dotycz±ca rekreacyjnych jednostek pływaj±cych);
doł±czono do nich deklarację zgodno¶ci z uznanymi zasadami technicznymi (dotyczy wyrobów o mniejszym znaczeniu dla zdrowia i bezpieczeństwa wymienionych w wykazie sporz±dzonym przez Komisję Europejsk±, zgodnie z dyrektyw± dotycz±c± materiałów budowlanych);
doł±czono do nich o¶wiadczenie (jak ma to miejsce w przypadku wykonanych na zamówienie urz±dzeń medycznych oraz urz±dzeń przeznaczonych do badań klinicznych, do których odnosz± się dyrektywy o aktywnych implantach medycznych i urz±dzeniach medycznych oraz urz±dzeniach przeznaczonych do oceny przebiegu, o których mowa w dyrektywie dotycz±cej urz±dzeń diagnostycznych in vitro);
doł±czono do nich certyfikat zgodno¶ci (jak ma to miejsce w przypadku komponentów, do których odnosi się dyrektywa dotycz±ca atmosfer potencjalnego wybuchu, które maj± być wykorzystane w systemach oraz sprzęcie ochronnym, oraz instalacji, do których odnosi się dyrektywa o urz±dzeniach gazowych);
na wyrobie umieszczona jest nazwa producenta i oznakowanie maksymalnej objęto¶ci (jak ma to miejsce w przypadku instrumentów nie podlegaj±cych ocenie zgodno¶ci zgodnie z postanowieniami dyrektywy dotycz±cej nieautomatycznych urz±dzeń wagowych); lub
wyrób jest wyprodukowany według najlepszej praktyki technicznej (jak ma to miejsce w przypadku niektórych zbiorników, o których mowa w dyrektywach dotycz±cych prostych urz±dzeń ci¶nieniowych i sprzętu ci¶nieniowego).
Podczas okresu przej¶ciowego producent ma zwykle wybór pomiędzy zastosowaniem się do wymagań dyrektywy lub odpowiednich przepisów krajowych. Wybrana opcja powinna być wyja¶niona przez producenta w deklaracji zgodno¶ci Wspólnoty Europejskiej oraz w dokumentach, notatkach lub instrukcjach doł±czonych do danego wyrobu.
« Zwiń
Znakowanie symbolem CE
Znak CE musi być umieszczony przez producenta lub upoważnionego przedstawiciela ustanowionego na terytorium Wspólnoty.
Znak CE musi mieć formę identyczn± z podan± poniżej:
Je¶li z różnych względów oznakowanie musi zostać powiększone lub zmniejszone, należy zachować odpowiednie proporcje. Znak CE umieszczony na samym wyrobie lub na tabliczce znamionowej musi znajdować się w widocznym miejscu, być czytelny i nieusuwalny. Je¶li jest to niemożliwe lub nie może być zagwarantowane ze względu na rodzaj wyrobu, oznakowanie CE powinno być umieszczone na opakowaniu (jeżeli takie istnieje) oraz w doł±czonych do wyrobu dokumentach (jeżeli odpowiednia dyrektywa wymaga takich dokumentów).
Jeżeli w fazę kontroli produkcji zaangażowana jest jednostka notyfikowana, jej numer identyfikacyjny powinien być umieszczony za oznakowaniem CE. Numer jednostki notyfikowanej musi być umieszczony na odpowiedzialno¶ć tej jednostki przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela.
Więcej »
Producent, niezależnie od tego czy jego siedziba znajduje się na terenie Wspólnoty, czy też poza ni±, ostatecznie odpowiada za zgodno¶ć wyrobu z postanowieniami danej dyrektywy oraz za naniesienie oznakowania CE. Producent może wyznaczyć swego przedstawiciela maj±cego siedzibę na terenie Wspólnoty do realizacji tego zobowi±zania. W wyj±tkowych przypadkach uznaje się, że obowi±zki producenta przejmuje osoba odpowiedzialna za wprowadzenie wyrobu na rynek.
Zasadniczo oznakowanie CE nie może być umieszczone na wyrobie, je¶li nie została zakończona procedura oceny zgodno¶ci służ±ca zapewnieniu zgodno¶ci wyrobu ze wszystkimi postanowieniami odpowiednich dyrektyw. Zwykle oznakowanie zostaje umieszczone na wyrobie w końcowej fazie produkcji. Nie stwarza problemu fakt umieszczenia oznakowania CE np. na tabliczce znamionowej, która jest doł±czana do wyrobu dopiero po końcowej inspekcji.
Je¶li jednak oznakowanie CE naniesione jest na stałe na wyrób lub jego czę¶ć (np. na odlewie), oznakowanie to może zostać umieszczone na wyrobie na każdym etapie produkcji.
Z reguły oznakowanie CE musi zostać umieszczone na wyrobie lub na jego tabliczce znamionowej. Dodatkowo może być ono umieszczane na opakowaniach lub na dokumentach doł±czonych do wyrobu. Jedynie w wyj±tkowych sytuacjach oznakowanie CE może zostać przeniesione z wyrobu lub jego tabliczki znamionowej. Przeniesienie jest uzasadnione, je¶li:
umieszczenie oznakowania na wyrobie jest niemożliwe (np. na pewnych rodzajach materiałów wybuchowych);
nie jest możliwe z technicznego lub ekonomicznego punktu widzenia;
niemożliwe jest zachowanie minimalnych wymiarów oznakowania
nie można zapewnić umieszczenia go w widocznym miejscu, czytelnego i nieusuwalnego.
W takich przypadkach oznakowanie CE musi być umieszczone na opakowaniu (je¶li ono istnieje) i na dokumentach doł±czonych do danego wyrobu (je¶li odpowiednia dyrektywa przewiduje takie dokumenty). Oznakowanie CE nie może być pominięte lub przeniesione z danego wyrobu na jego opakowanie lub na dokumenty do niego doł±czone ze względów czysto estetycznych. Przepisy dotycz±ce umieszczenia oznakowania CE różni± się w niektórych dyrektywach: np. w dyrektywach dotycz±cych prostych zbiorników ci¶nieniowych lub urz±dzeń gazowych s± one surowsze, a w innych bardziej elastyczne (np. dyrektywy dotycz±ce urz±dzeń niskonapięciowych lub zabawek).
Oznakowanie CE symbolizuje zgodno¶ć z podstawowymi interesami publicznymi ujętymi w odpowiedniej dyrektywie, dlatego też uważane jest za podstawow± informację zarówno dla państw członkowskich, jak i dla stron trzecich, np. dystrybutorów, konsumentów i innych użytkowników. Wymóg widoczno¶ci oznakowania CE służy zapewnieniu, że będzie ono łatwo dostępne dla wszystkich zainteresowanych stron. Oznakowanie może być umieszczone na tylnej lub spodniej stronie wyrobu. Aby oznakowanie było czytelne, jego minimalna wysoko¶ć musi wynosić 5 mm. Wymóg trwało¶ci oznacza, że oznakowanie CE nie może być usunięte z wyrobu bez pozostawienia ¶ladów, które byłyby widoczne w normalnych warunkach (niektóre normy wyrobów stosuj± testy ¶cieralno¶ci wod± i benzyn± lakow±). Nie znaczy to jednak, że oznakowanie CE musi stanowić integraln± czę¶ć wyrobu.
Zależnie od zastosowanych procedur oceny zgodno¶ci w procedurę może być zaangażowana jednostka notyfikowana (w fazę projektowania, fazę produkcji lub w obie z nich). Gdy jednostka notyfikowana jest zaangażowana w fazę produkcji, obok oznakowania CE powinien być umieszczony numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej. Dlatego też numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej bior±cej udział w ocenie zgodno¶ci zgodnie z modelem B nigdy nie jest umieszczany obok oznakowania CE. Kilka jednostek notyfikowanych może być zaangażowanych w fazę produkcji, gdy stosowana jest więcej niż jedna dyrektywa. Wtedy obok oznakowania CE umieszczanych jest kilka numerów identyfikacyjnych jednostek notyfikowanych. Dlatego też oznakowanie CE może pojawić się na wyrobie zarówno:
bez numeru identyfikacyjnego; oznacza to, że jednostka notyfikowana nie ingerowała w fazę produkcyjn± [moduły A, moduł Aa 1, moduł C bis 1 (je¶li jednostka notyfikowana interweniowała tylko na etapie projektu) oraz kombinacja modułów B i C];
z numerem identyfikacyjnym, co oznacza, że jednostka notyfikowana bierze na siebie odpowiedzialno¶ć za:
próby sprawdzaj±ce okre¶lone cechy wyrobu (moduły Aa 1 i C bis 1, gdy jednostka notyfikowana ingerowała podczas fazy produkcji),
kontrole wyrobu (moduły Aa 2 oraz C bis 2),
badania i próby przeprowadzone w celu oceny zgodno¶ci wyrobu podczas fazy kontroli produkcji (moduły F, F bis i G),
ocenę produkcji, zapewnienia jako¶ci wyrobu lub zapewnienia pełnej jako¶ci (moduły D, E i H oraz ich warianty).
Proces nanoszenia oznakowania CE i numeru identyfikacyjnego jednostki notyfikowanej nie musi koniecznie odbywać się na terenie Wspólnoty. Oznakowanie CE i numer identyfikacyjny mog± być naniesione na terenie kraju trzeciego, np. je¶li wyrób jest tam wytwarzany, a jednostka notyfikowana przeprowadziła ocenę zgodno¶ci w zgodzie z dyrektyw± w danym kraju. Oznakowanie CE i numer identyfikacyjny mog± być także nanoszone oddzielnie, je¶li ostatecznie będ± stanowiły cało¶ć.
Oznakowanie CE składa się jedynie z liter "CE", po których umieszczany jest numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej zaangażowanej w fazę produkcyjn±. Piktogramy lub inne znaki wskazuj±ce np. kategorie stosowania wyrobu stanowi± (zgodnie z postanowieniami niektórych dyrektyw Nowego Podej¶cia) dopełnienie oznakowania CE, choć nie stanowi± jego czę¶ci (np. symbol wskazuj±cy, że telekomunikacyjne urz±dzenie końcowe nadaje się do podł±czenia do publicznej sieci telekomunikacyjnej).
« Zwiń
Znakowanie CE a inne oznakowania
Oznakowanie CE jest jedynym oznakowaniem symbolizuj±cym wypełnienie przez producenta wyrobu wszystkich ci±ż±cych na nim obowi±zków, wynikaj±cych z dyrektyw przewiduj±cych oznakowanie CE i maj±cych zastosowanie do tego wyrobu. Państwa członkowskie winny powstrzymać się od wprowadzania do swoich przepisów jakichkolwiek odniesień do innych oznaczeń zgodno¶ci niż oznakowanie CE, które byłyby sprzeczne z zadaniami oznakowania CE.
Wyrób może posiadać dodatkowe oznakowania i znaki, je¶li:
pełni± one inn± funkcję niż oznakowanie CE;
nie będ± mylone ze znakiem CE;
nie ograniczaj± czytelno¶ci i widoczno¶ci oznakowania CE.
Znakowanie CE zastępuje wszystkie obowi±zuj±ce oznakowania zgodno¶ci maj±ce takie samo znaczenie, a które obowi±zywały w państwach członkowskich przed harmonizacj±. Takie oznakowania krajowe byłyby obecnie sprzeczne z oznakowaniem CE i naruszałyby odpowiednie dyrektywy Nowego Podej¶cia w danym przypadku. Przyjmuj±c poszczególne dyrektywy do swego prawodawstwa, państwa członkowskie winny przenie¶ć oznakowanie CE do swych regulacji wewnętrznych i procedur administracyjnych. Musz± też powstrzymać się od wprowadzania nowych oznaczeń zgodno¶ci, które miałyby takie samo znaczenie co oznakowanie CE.
Wła¶ciciele znaków handlowych podobnych do oznakowania CE, do których posiadaj± prawa przed wprowadzeniem obowi±zku znakowania znakiem CE, będ± chronieni przed ich utrat±, ponieważ znaki takie nie będ± uznane za próbę oszukania organów ds. nadzoru rynku, dystrybutorów, użytkowników, konsumentów oraz innych stron trzecich.
Z uwagi na cele harmonizacji technicznej dodatkowe oznakowania i znaki musz± pełnić inn± funkcję niż oznakowanie CE. Dlatego też powinny one informować o zgodno¶ci z zadaniami innymi niż te, które zwi±zane s± z oznakowaniem CE (np. aspekty ochrony ¶rodowiska nie s± objęte przez stosowne dyrektywy).
Umieszczanie legalnego oznakowania (jak np. chronionego oznakowania fabrycznego producenta) lub znaków certyfikacji jest dopuszczalne pod warunkiem, że takie oznakowanie lub znaki nie ograniczaj± czytelno¶ci lub widoczno¶ci oznakowania CE i nie stwarzaj± ryzyka pomyłki z nim; pomyłka taka może odnosić się do znaczenia, jak również do formy oznakowania CE. Ocena, czy oznakowanie lub oznakowania s± myl±ce, powinna być wydana przez wszystkie zainteresowane strony, które mog± mieć z takim znakiem lub oznakowaniem kontakt.
« Zwiń
|
|
|
|
|
|
|